Ta prosta wpinka z dwoma poziomymi pasami, białym na górze i czerwonym na dole, symbolizuje Flagę Rzeczypospolitej Polskiej. Barwy te mają historyczne korzenie w herbie państwowym i zostały oficjalnie przyjęte w 1919 roku, tuż po odzyskaniu niepodległości. Biało-czerwone opaski i chorągwie towarzyszyły im w konspiracji i Powstaniu Warszawskim, reprezentując nadzieję na wolność wbrew okupacji.
Noszenie tej wpinki to deklaracja przywiązania do tradycji, pamięć o bohaterach i ciągłe zobowiązanie wobec ideałów niepodległej Polski.
